شهر من نیکشهر
 

عبدالله میربلوچزهی شهردار نیکشهر از نصب بیش از 140 تابلوی راهنمای شهری و معرفی میادین، بولوارها و خیابان‌های شهر نیکشهر خبر داد.
شهردار نیکشهر گفت: این تابلوها شامل 119 تابلوی پلاکی پایه دار ایستاده کوچه و معابر، تعداد 11 عدد تابلوی میادین و تعداد ۱۰ عدد تابلوی بلوارهای سطح شهر با هزینه ای معادل 200 میلیون ریال می باشد.
 وی افزود: در راستای یکسان سازی و بهبود وضعیت شناسایی معابر و کوچه ها و دسترسی آسانتر شهروندان ، تابلو معابر و کوچه های محدوده شهر نیکشهر نصب شد.
عبدالله میر بلوچزهی در گفت‌وگو با روابط عمومی شهرداری نیکشهر گفت: به همت واحد عمرانی و با همکاری حوزه‌های خدمات شهری شهرداری‌ نیکشهر ، برخی میادین، بولوارها ، خیابان‌ها و کوچه های شهر که فاقد تابلو هستند و یا تابلوهای آن‌ها فرسوده شده‌اند، شناسایی شدند و کار نصب تابلوی جدید در حال انجام است.
میربلوچزهی هدف از این اقدام را دسترسی سریع‌تر مردم به نقاط و مقصد مورد نظرشان عنوان کرد و گفت: بیش‌تر این تابلوها مربوط به معرفی خیابان‌ها بوده است. که ابتدا خیابان های اصلی و فرعی، سپس کوچه ها دارای تابلو جدید می شوند.
 میربلوچزهی در این باره گفت: شهرداری نیکشهر با تشکیل تیم فنی، با برداشت اطلاعات میدانی و ورود اطلاعات از دو ماه پیش نسبت به بروز رسانی بانک اطلاعاتی شهر اقدام نمود. بر اساس این طرح ابتدا معابر فاقد نام و معابر نامگذاری شده مشخص و از یکدیگر جداسازی شدند.
شهردارنیکشهر همچنین از نام گذاری و نصب تابلو خیابان شهید اخلاقی جوان ترین شهید کشور (حد فاصل بلوار امام خمینی و خیابان شهید بهشتی) و خیابان شهید عصا کریمی (حد فاصل خیابان وحدت جنب ناحیه مقاومت بسیج) و کوچه شهید خورشید نبه ( حد فاصل خیابان معلم جنب مهمان پذیر آبخضر) خبر داد.
مهندس میربلوچزهی در پایان گفت: همچنین نقشه معابر شهری نیکشهر در سایت اینترنتی شهرداری نیکشهر قابل مشاهده است.

وی هدف از اجرای این طرح را در راستای عملکرد تعریف شده سازمان و نامگذاری معابر برشمرد.

منبع: سایت شهرداری نیکشهر http://www.nikshahrdari.ir
برچسب‌ها: شهرداری نیکشهر, نیکشهر
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه هجدهم اردیبهشت 1393 توسط فرامرز
سایت شهرداری نیکشهر  در دهه فجر رونمایی شد.


در این سایت امکاناتی  همچون عملکرد شورا و شهرداری  و همچنین واریز آنلاین عوارض و آخرین خبرها و فعالیت های عمرانی شهرداری و اخبار مربوط به شورا شهر وجود دارد .

همچنین نقشه گردشگری مجازی شهر نیکشهر، تعرفه عوارض شهرداری در بخشهای اصناف املاک و خدمات شهری، مراکز خدماتی و گردشگری شهر، روال کار صدور پروانه ساختمانی با فرم های آن و.... گنجانده شده است.


آدرس وب سایت :

www.nikshahrdari.ir


از همینجا به نوبه خود از این ابتکار عمل شهرداری نیکشهر نهایت تقدیر و تشکر را دارم


برچسب‌ها: شهرداری نیکشهر
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و نهم بهمن 1392 توسط فرامرز
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه هفدهم بهمن 1392 توسط فرامرز

شهر نيكشهر ما بين دو رودخانه گنگ و كشيگ (كشي) قرار دارد كه اين دو رودخانه در انتهاي جنوبي باغات و نخلستانهاي شهر در قسمت جنوب غربي، در آنجا كهنسالترين درخت به نام چيچك (تمبر هندي) به هم مي پيوندند. اين در وضعيت شكلي مثلث و سفره هاي زيرزميني آن تحت تاثير رودخانه كشيك و سد خیرآباد مي باشد كه آب شرب مصرفي اهالي شهر از چاههايي كه در اين رودخانه حفر شده اند تامين مي شود. در واقع به وسيله همين رود است كه آب آن به زير زمين شهر تزريق و نفوذ مي كند تا چاهها و قنوات شهر از آن تغذيه شوند اما رودخانه گنگ ( در قسمت غرب شهر) در سطح پايين تري از شهر قرار گرفته و تاثير چنداني براي شهر ندارد بجز فوايدي كه روستاهاي پايين دست خصوصاً روستاي جلائي كلگ از آب آن مي برند، ندارد.

«رشكي» يكي ديگر از رودخانه هاي كوچك شهر است كه بطرف جاده بنت واقع مي شود. پلي فلزي بر روي آن احداث شده است كه نيكشهر را به جاده ترانزیت ایرانشهر به چابهار ، ساختمان جدید دانشگاه آزاد ، شهرک صنعتی و همچنین بخش بنت و فنوج و حومه متصل مي كند اين رودخانه در قسمت غرب شهر به رودخانه گنگ متصل مي شود.

عمده ترين عارضه طبيعي شهر نيكشهر را ارتفاعات و رودخانه و شاخه هاي منشعب از آن تشكيل مي دهد كه باعث گرديده شهر شكلي خطي به خود گرفته و در امتداد جنوب غرب به شمال شرق گسترش يابد. بدنه ي غربي، جنوبي و بخش هايي از شمال شهر به رودخانه محدود مي گردد .

ارتفاعات موجود در شمال و بخش هايي از جنوب شهر و نيز در محدوده اي از بدنه ي غربي شهر موجب گرديده تا شهر در جهت شمالي جنوبي امكان توسعه و گسترش نداشته باشد.

شهر بر روي رقوم ارتفاعي حدود 400 تا بيش از 800 متر استقرار يافته است. در جدول ذیل وسعت استقرار شهر بر رقوم و پهنه ي مختلف ارتفاعي نشان داده شده است.

مساحت (هكتار)

ارتفاع (متر)

6/12

كمتر از 400

1/155

450-400

1/291

500-450

2/93

600-500

1/0

700-600

1/0

800-700

3/1

بالاي 800 متر

5/553

جمع

* منبع: خلاصه گزارش طرح جامع شهر نيكشهر

شيب شهر به تبعيت از توپوگرافي در جهات مختلف شمال به جنوب، شمال شرق به جنوب غرب و در مواردي نيز جنوب به شمال مي باشد اما در كل شيب شهر را مي توان شمال به جنوب در نظر گرفت.

جدول توزيع مساحت شهر بر حسب شيب، سال 1386

مساحت (هكتار)

ارتفاع (متر)

3/43

1-0

7/146

5/2-1

6/97

5-5/2

6/48

5/7-5

3/40

10-5/7

0/67

15-10

0/119

بالاي 15%

5/553

جمع

* منبع: خلاصه گزارش طرح جامع شهر نيكشهر

بافت و سازمان شهري

به دليل جايگاه محوري راه زاهدان چابهار در شكل گيري شهر نيكشهر و همچنين وجود موانع طبيعي (ارتفاعات) براي توسعه و گسترش شهر، اين شهر داراي شكلي خطي مي باشد. در حال حاضر محور اصلي اين شهر بلوار آزادي،‌خيابان امام خميني مي باشد كه از سمت شرق به طرف قصرقند و از طرف جنوب غرب به طرف چابهار طي مسير مي كند. اكثر محلاتي كه در محدوده قانوني شهر قرار دارند، به هسته ي مركزي يا در واقع به محور اصلي شهر متصل مي باشند. وجود اراضي باير و فضاهاي وسيع ساخته نشده و همچنين وجود باغات و اراضي گسترده ما بين محلات و حتي درون آنها سبب شده كه بافت شهري نيكشهر از انسجام يكپارچگي لازم برخوردار نباشد. اين مساله به ويژه در مركز جغرافيايي شهر نيكشهر بسيار چشمگير است. به طوري كه اكثر ادارات و سازمانهاي دولتي، ساخت و سازهاي مسکن مهر در نيمه ي شمال و شمال شرقي  شهر قرار گرفته اند. وجود اراضي وسيع نظامي و اراضي ساخته نشده وسيع نيز عاملي تشديد كننده در جدايي بافت اين دو نيمه ي شهر شده است به گونه اي كه مي توان نيكشهر را به دو نيمه قديم (غرب و جنوب غربي شهر) و جديد (شمال و شمال شرقي شهر) تقسيم بندي نمود.


برچسب‌ها: شهر, نیکشهر
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه سیزدهم بهمن 1392 توسط فرامرز

جهت داشتن سیمای شهری زیبا در شهر نیکشهر پاره ای از مشکلات و پیشنهادات را به شورا و شهرداری نیکشهر ارائه می کنم:

قبل از بهسازی و هزینه گزاف که متحمل شهرداری می شود این اقدامات صورت گیرد :

-    برداشتن سد معبر و همچنین کانکس ها و دکه های که داخل پیاده روها هستند باعث کم شدن عرض پیاده و دید عابر را از سطح سواره رو خیابان ها خصوصا در محدوده بازار گرفته است. ( دکه کنار مدرسه پیام عاشورا ، فلکه بسیج ،دکه کنار فروشگاه تعاونی روستایی و همچنین روبروی آن)

-    گاهاً مشاهده شده است اکثر میوه فروشان اقدام به انداختن صندوق ها و کارتن ها به سقف مغازه ها که منجر به فضای نامناسب در دید شهروندان شده است.

-        سد معبر مغازه داران خصوصا خیابان های اصلی شهر که چشم انداز بسیار نا مناسبی به ارمغان آورده است.

-    سد معبر بخاطر فعالیت های عمرانی و ساخت سازهای و همچنین نخاله های که در حریم پیاده رو ها انداختن شده اند  که باعث می شود عابرین در ادامه مسیر ناگزیر به استفاده از سطح سواره رو گردیده که عابرین را با خطر جدی تصادف مواجه ساخته است.

-    بخاطر نبود پیاده رو و همچنین نا مناسب بودن پیاده رو های موجود در سطح شهر اکثر شهروندان نیکشهر ناگزیر به تردد عرضی از خیابان های سطح شهر می شوند.

-    آبگرفتگی در اکثر دست اندازها سطح شهر به علت فاضلاب های جاری در خیابان ها و رعایت نکردن اصول  ساختن دست اندازها و شیب آنها و همچنین جمع آوری نکردن خاک، گل و لایی (آبرفت) ناشی از بارندگی های قبلی

پیشنهادات اینجانب به ترتیب اولویت بندی کوتاه مدت و میان مدت جهت سیمای شهری مطلوب در شهر نیکشهر:

*  جمع آوری نخاله ها و مصالح ساختمانی جا مانده از ساخت و سازهای قدیم در سطح شهر و دادن فرجه به صاحبان آنها جهت جمع آوری هر چه سریعتر این مصالح

ترمیم آسفالت های معابر سطح شهر

*  نهال کاری  بلوار حد فاصل خیابان الزهرا تا بلوار آزادی (خیابان روبروی اداره اطلاعات)

*  نهال کاری و ایجاد فضای سبز در خیابان مجتمع اداری و روبروی مرصاد

گل کاری در بلوار اصلی شهر با کاشت گل ها سازگار با اقلیم شهر

تسطیح پیاده رو های خیابان بهشتی  خیابان کشاورز و خیابان شهید قلنبر

*  تسطیح و رگلاژ کوچه های سطح شهر

صدور اخطاریه و قطع آب منازل مسکونی که فاضلاب خانگی آنان روان است (هر چه سریعتر اقدام به احداث چاه فاضلاب یا سپتیک بکنند)

نام گذاری خیابان های جدید و میادین به نام مشاهیر و بزرگان محاصر نیکشهر. و همچنین تهیه نقشه نام گذاری با توجه به مستندات جلسه ات گذشته کمیته نام گذاری برای جلسات آتی

*  بهسازی و بازسازی پیاده رو خیابان امام خمینی تا  سه راه سعدی روبروی مسجد جامع قدیم(پیاده رو سمت راست بازار)

بهسازی و بازسازی پیاده رو خیابان شهید قلنبر (بازار)

ترمیم ، جدول گذاری  و پیاده رو سازی خیابان معلم تا فلکه معلم . در سمت راست این خیابان نداشتن جدول گذاری در آن به علت اختصاص تمام عرض پیاده رو به سواره رو ( اول خیابان معلم  تا اولین کوچه سمت راست که تبدیل به سواره رو و پارکینگ ماشین شده است)

* جدول گذاری و پیاده روسازی خیابان وحدت از فلکه وحدت تا مسجد تمپی

* روکش خیابان شهید قلنبر تا سه راه وحدت

ایجاد بوستان در کنار بلوار آزادی از اداره اطلاعات تا میدان امام حسین با همکاری ادارات تابعه با تو جه به اینکه شورا محترم با روسای این ادارات دیدار و گفتگو کردند.

* بازگشایی کمربندی حد فاصله بلوار آزادی تا پل فلزی (پشت محله جوانکان) این کار باعث روان سازی ترافیک وسایل سنگین و سبک در سطح شهر خواهد شد.

توسعه و نوسازی و بهسازی راه ها و خیابان های موجود

روشنایی پارک ها و میادین سطح شهر

* با توجه به واگذاری زمین به صنوف آلاینده شهر در شهرک صنعتی جهت سریعتر شدن ساخت کارگاها ی اصناف آلاینده ، پیشنهاد میشود همه زمین های واگذار شده به یک پیمانکار انبوه ساز واگذار شود تا هر چه سریعتر این کارگاها ساخنه شوند و برای پیمانکار فرجه تعیین شود.

*  برای تسهیل در روند پیاده رو سازی در شهر یک جلسه با صاحبان مغازه ها  و منازل مسکونی که در طرح های مذکور واقع شده اند برگزار شود و برای عملیاتی شدن روند پیاده رو سازی از آنان دعوت به مشارکت عمل آید.

با مشارکت شهروندی به زیبائی هر چه بهتر شهرمان نیکشهر کمک کنیم

** فرامرز باور کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری**


برچسب‌ها: شهر, نیکشهر
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه دوم بهمن 1392 توسط فرامرز
در مورد محله هاي موجود در شهر مسئله فضاها و نواحي كه از نظر‌آماري همسان و همگن باشند مطرح نيست بلكه منظور واحدهاي اجتماعي واقعي است كه تا اندازه اي ناخودآگاه به وجود آمده اند و در مدت كم و بيش طولاني شكل ثابت و پايداري به خود گرفته و هر كدام داراي محدوده و شكل معيني شده اند اين گونه محدوده ها به نام محله هاي شهري خوانده مي شوند. اين محله ها در حقيقت شكل مجتمعي است از گروههاي محلي كه داراي يك نوع همبستگي و خصوصيات اجتماعي مشترك در داخل شهر هستند و ويژگي هاي هر محله بر حسب مورد و مختصات اجتماعي آن را از ساير محله هاي شهري متمايز مي سازد.

به طوري كه ساكنان هر محله عموماً‌ نسبت خوشاوندي با هم دارند و همچنين در شهر نيكشهر مردم از طايفه هاي مختلف اند و عموماً هر طايفه ي محله جداگانه اي دارند به طور مثال (محله تمپي طايفه مير، محله رئيسان طايفه رئيسي و...) و مسله قابل توجه وحدتي است كه ساكنان هر محله دارند. و هر محله و جه تسميه خاص خود را دارند. به اين ترتيب در شهر نيكشهر از دورانماي گذشته محلات بالنبه مشخص به وجود آمده است كه داراي نام معين وخصوصيات اجتماعي خاص هستند اين نوع محلات منطبق بر تقسيم بندي جغرافياي شهر هستند و بر حسب اين عامل هر محله نام معيني به خود مي گيرد مانند جهلاد (پايين محله) و بُرزاد (بالا محله).

محلات نيكشهر عبارتند از: بوگ آباد  بالا و پايين، علي آباد، سورگ، كولگ سر، تمپي،جانی آباد، درمسجد، روپان بالا و پايين، جهلاد ، ماهي كولگ، ريپ، انبگ، كاندك، ملك آباد، كرنگشان،‌جوانكان، پيربيشك، شهرك شهيدمطهري، زهك پايين، كليركان، ريسان، زينوسر، گالينگ.

در اطراف محدوده ي قانوني شهر آبادي هايي نيز وجود دارند كه بافتي كاملاً روستايي داشته و در ارتباط تنگاتنگي با شهر نيكشهر هستند، به گونه اي كه مي توان آنها را در زمره ي محلات نيكشهر به حساب آورد. اين آبادي ها عبارتند از: زيرك آباد، نوك آباد، انبگ، گالينك، سوچنكان و درزادگان.

منبع : پایان نامه دوره کارشناسی فرامرز باور(بررسی وضعيت اقتصادي  و توسعه كالبدي شهر نيكشهر)


برچسب‌ها: نیکشهر
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه نهم آذر 1392 توسط فرامرز

مبلمان شهري

رايج ترين تركيب فوق «مبلمان شهري» است كه مي تواند دربردارنده مفاهيم ضمني نيز باشد. دامنه مفهومي و كاربردي اين واژه بسيار گسترده است. مبلمان شهري به مجموعه وسيعي از وسايل، اشياء، دستگاهها، نمادها، خرده بناها، فضاها و عناصري گفته مي شود كه چون در شهر و خيابان و در كل در فضاي باز نصب شده اند و استفاده عمومي دارند، به اين اصطلاح معروف شده اند.

 

مبلمان شهری، مجموعه ای از تجهیزات و تسهیلاتی است که کیفیت و کارایی زندگی را درمحیط شهری ارتقا می بخشد و وظیفه هدایت ، کنترل ، امنیت ارتباط ، راحتی، اطلاع رسانی وتبلیغات، تزئین و تفریح در سطح شهر و خیابان را بر عهده دار د . خیابان به عنوان عرصه ای عمومی جهت فعالیت و حضور اجتماعی انسانها ، به رغم کارکردهای عملکرد گرایانه، می تواند فضایی جذاب برای گذران وقت ، گردش، خرید و دیگر مناسبات اجتماعی و فرهنگی باشد و طراحی مبلمان شهری در این مقیاس نیاز به بررسی رفتارهای اجتماعی و تثبیت الگوهای شهرنشینی دارد توازن میان بافت اجتماعی و فضای شهری و تجهیزات شهری، مستلزم توجه به مقیاس طراحی و حوزه کاربری مورد نظر ( محله ، منطقه و شهر ) است و رعایت عواملی مانند تاثیرات اقلیمی و شرایط محیطی تاثیر گذ ا ر بر برنامه ریزی وطراحی، نوع و شدت نیاز کاربرا ن ، کمیت و کیفیت خدما ت ، مسیر طراحی تا نصب و نگهداری را مشخص می کنند.

بنابراین انتخاب و استقرار مناسب و سنجیده مبلمان در فضای شهری ، محیطی دلنشین ومتعادل را پدید می آورد که در غنای فرهنگی و اجتماعی محله و شهر تاثیر گذار است و به اتکای همین بافت اجتماعی تثبیت شده و ریشه دار می توان در مدت زمان کافی و با روش پویا خیابانهای محله وشهر را به گونه ای مجهز کرد که بازتاب فرهنگ آن باشند.

طراحی، ساخت و نصب مبلمان شهری کارآمد نیازمند توجه به نکات فنی ساخت و اجرا و دانش علمی طراحی است از دیدگاه طر ا حان انتخاب و طراحی مناسب تجهیزات و امکانات شهری حفظ هویت مکان و نمود بیشتر آن را ممکن می سازد و این برخورد به ویژه در احیای بافت تاریخی و سنتی شهرها بسیار موثر است .

 شهری که پاسخگو به طیف وسیعی از نیازها باشد باید بر اساس تخمین تعداد مصرف کنندگان و بررسی شخصیت ورفتار و شناخت جایگاه اجتماعی شان صورت پذیرد . چرا که هماهنگ کردن اجزای مبلمان شهری همیشه ساده تر از هماهنگ کردن مردم و رفتارهای عمومی آنهاست . به عنوان مثال کاربرد مناسب رنگ در طراحی مبلمان شهری یکی از راهکارهای مطلوب در مناسب سازی سیما و منظر شهراست و تاثیر بسزایی در ادارک محیط  دارد به طوری که میان 16 تا 35 سالگی رنگها در بهترین و دقیق ترین وضع خود درک می شو د . خردسالان و سالخوردگان مهارت کمتری در تفکیک و تشخیص رنگها دارند و برای سنین بالای 55 ، سرعت تفکیک رنگها روبه وخامت می گذارد. چنانکه در جامعه مورد نظرطراح، حدود سنی استفاده کنندگان در دست است ، توجه به نحوه استفاده و میزان برخورداری آنها ازامکانات باید در نظر گرفته شون د . بر این اساس با توجه به تنوع افراد از لحاظ سنی و شخصیتی استفادهاز رنگهای خاکستری و خنثی که در هماهنگی با گسترده ای از رنگهاست و رنگهایی با رنگ مایه کم برایمحیط های فعال مناسبند و می توان از رنگهای قوی تر به منظور تاکید و برانگیختن استفاده کرد.

انعطاف پذیری وا نطباق کیفیت های برتر در طراحی یک مجموعه هماهنگ با مواردی چون عملکرد، دوام، سازگاری با محیط و  ایستگیهای زیبایی شناسانه ، سبب خوانایی در محیط می شود ، به طوری که ناظر معمولی می تواند ارتباط منطقی بین حوزه ها را درک کند و حضور مطلوب مبلمان ناخودآگاه درک می گردد و به گونه ای در ذهن نقش می بندد که گویی همیشه به این محل و خیابان تعلق داشته است.

ساختار برنامه اي كه مي تواند شهر را از هر دو بعد منظر شهري و حركت در شهر ساماندهي نمايد به دو بخش اصلي تقسيم‌بندي مي شود:

1-طراحي محيطي و نماي شهري :

فضا سازي، محوطه سازي، كف سازي، پياده‌ راه‌ سازي، نقاشي ديواري، مرمت، نورپردازي، پاكسازي جداره‌هاي شهري و نما سازي، احياء بافتهاي با ارزش تاريخي، فرهنگي، معماري و كاربردهاي شهري، آرام‌سازي و.....

2-مبلمان و تجهيزات شهري :

شامل كليه ملزومات و اثاثيه شهري كه در محيط شهر قرار مي گيرند و بيش از يكصد عنوان تقسيم بندي مي شود؛ از نرده و ميله‌هاي راه بند و روشنايي گرفته تا ايستگاههاي اتوبوس، سرويسهاي بهداشتي، تابلوها، بيلبوردهاي تبليغاتي، سطل زباله و پلهاي عابر پياده.

تقسيم بندي عناصر مبلمان شهري بصورتهاي مختلفي عنوان شده ولي در كل ميتوان انرا در چهارگروه اصلي معرفي نمود :

الف- مبلمان خياباني  ب- مبلمان پاركي  ج- مبلمان ترافيكي د- سازه‌هاي اطلاع رساني و تبليغاتي

امروزه تجربه و كاربرد عناصر شهري نشان داده كه استفاده از تجهيزات و مبلمان مناسب تا چد ميتواند اثر مثبتي بر روي شهروندان و استفاده كنندگان از محيطهاي شهري داشته باشد. بطور مثال طراحي نشيمن مناسب به مردم اين امكان را ميدهد كه در فرصتهاي لازم از نشستن و ديدن فضاي شهري لذت برده و حتي ارتباط اجتماعي و كلامي با يكديگر برقرار نمايند.

پژوهشهاي شهري و زيست محيطي نشان ميدهد كه استفاده كنندگان و عموم مردم خواستار چند منظوره بودن تجهيزات شهری و زيباسازي هرچه بيشتر آن هستند بطوريكه بصورت يك سمبل يا نماد و حجم شهري در آمده و متناسب با طراحي زيباي اتومبيلها و محصولات مدرن به توقعات زيبايي شناسانه مردم و نيازهاي دنياي امروز نيز جواب دهد . به همين دليل در سراسر جهان مطالعات و مسابقات بسياري در زمينه طراحي بهينه مبلمان شهري صورت مي گيرد.


برچسب‌ها: مبلمان شهري
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه دوازدهم آبان 1392 توسط فرامرز

شهرستان نیكشهر كه در قلب بلوچستان واقع شده، برخلاف تصور غیربومیان مبنی بر خشك و كویری بودن منطقه، از جاذبه های طبیعی متنوعی برخوردار است كه در فصل بهار همراه با تولد دوباره طبیعت، همواره پذیرای مسافران داخل و خارج از سیستان و بلوچستان بوده است.


شهرستان نیكشهر كه در فاصله 465 كیلومتری زاهدان و در جنوب بلوچستان قرار دارد، از شمال و شمال شرقی به ایرانشهر ، از جنوب و جنوب شرقی به چابهار و از غرب به استانهای كرمان و هرمزگان محدود شده است .

آب و هوای شهرستان نیكشهر در تابستان گرم و خشك و در زمستان معتدل است، بادهای باران آور موسمی در فصل تابستان و بادهای باران آور غربی در فصل زمستان در این منطقه موجب ریزش پراكنده باران می شود .

شهرستان نیكشهر علاوه بر آثار تاریخی حائز اهمیت دارای جاذبه های طبیعی فراوانی نظیر نخلستانهای قدیمی، باغات میوه های گرمسیری، چشمه های آبگرم و آبشارهای طبیعی فراوانی است كه می تواند یكی از قطب های ویژه گردشگری در سطح استان پر جاذبه سیستان و بلوچستان باشد.

مناطق گردشگری آبند، گرگان، بلپیر، شالمال، تنگه فنوج، تنگه سرحه از جمله مهمترین مناطق گردشگری شهرستان نیكشهر به شمار می رود.

*تنگ سرحه

تنگ سرحه در 60 كیلومتری شمال غربی نیكشهر واقع شده و 20 كیلومتر طول دارد و جاده ای كه از این منطقه عبور می كند، با ارتفاع زیادی از حاشیه رودخانه كه بعضأ در برخی از قسمتها به بالای 40 متر از حاشیه رودخانه می رسد، به این منطقه جذابیت بیشتری بخشیده است .

وجود آب جاری و روان با چشمه های آبگرم، گونه های منحصر به فرد گیاهی كه نادرترین آن گونه گیاهی گز روغن است، وجود باغات میوه، نخلهای تنومند و زمینهای شالیزار در حاشیه رود خانه به صورت پلكانی و وجود پلهای تاریخی از جمله پل دادشاه با نمایی بسیار زیبا از دیگر جاذبه های این تنگه زیبای تاریخی است.

*منطقه گردشگری آبند

منطقه گردشگری آبند در 40 كیلومتری نیكشهر و در شمال شرقی بخش قصرقند قرار گرفته است، این منطقه یكی از مناطق بسیار زیبا و بكر با مناظر دیدنی است.

چشمه های آب طبیعی جاری از ابتدای روستا تا آبشار های صخره ای كه به صورت پلكانی در قله كوه قرار گرفتند، نخلستانهای زیبا، بیشه زارهای سبز، گونه های گیاه گزروغن بر بالای كوه، زمینهای سبز و معطر گندم و برنج از جمله قابلیت های این منطقه گردشگری است.

آنچه بیش از هر چیز دیگر در منطقه گردشگری آبند قابل توجه است، وجود آبشار بسیار زیبا در پنج طبقه بصورت پلكانی با حوضچه های طبیعی ایجاد شده در پای هر آبشار است.


*منطقه گردشگری گرگان

منطقه گردشگری گرگان در 60 كیلومتری شمال نیكشهر و قسمت شمالی دهستان مهبان از توابع بخش مركزی قرار گرفته است.

گستره این منطقه گردشگری 200 هكتار با جمعیتی بالغ بر 150 خانوار است، ارتفاع آن از سطح دریا در بلند ترین نقطه هزار و 378 متر است، كوههای بلند آن ادامه بلندترین ارتفاعات شهرستان یعنی كوههای آهوران است.

طبیعت سرسبز، چشمه های جاری آب، دره های عمیق كه دو طرف آن درختان سبر سبز خرما ، انجیر و انواع مركبات و میوه های سرد سیری نظیر سیب و هلم فرا گرفته است، از جاذبه های طبیعی این منطقه گردشگری است.

آب باغات از طریق كانالهای تراشیده شده از حاشیه كوه های این منطقه گردشگری هدایت می شود و منطقه گردشگری گرگان یكی از مناطقی است كه برف در فصل سرما می بارد و طبیعت آن بسیار زیبا و سرسبز است

*منطقه گردشگری بلپیر

منطقه گردشگری بلپیر در 16 كیلومتری غرب شهرستان نیكشهر قرار دارد و از توابع بخش مركزی نیكشهر است.

گستره این منطقه 35 هكتار است كه 22 هكتار آن مزارع كشاورزی و نخلستان تشكیل داده و دارای جمعیت 70 خانواری با 370 نفر است.

از مزیتهای منطقه وجود رودخانه پر آب و نخلستانها و باغات كشاورزی در دو طرف رودخانه است كه یكی از تفرجگاههای بسیار زیبا در بخش مركزی به شمار می رود و مهمترین محصولات آن خرما، مركبات ، انبه، یونجه و انواع سبزیجات است.

*تنگه فنوج

تنگه فنوج در جنوب بخش فنوج در فاصله سه كیلومتری از مركز شهر قرار گرفته است كه 16 كیلومتر طول دارد و 900 هكتار از اراضی آن بواسطه گونه های گیاهی كمیاب مورد حفاظت اداره منابع طبیعی قرار گرفته است.

وجود آب زلال جاری شده در دل تنگه در تمام طول سال، آب و هوایی معتدل، گونه های متعدد و نادر گیاهی ، طبیعت زیبا و سرسبز از جمله جاذبه های طبیعی این منطقه است

 

*منطقه گردشگری شالمال

منطقه شالمال در 13 كیلومتری نیكشهر و در شرق روستای جلائی كلگ از توابع بخش مركزی قرار دارد.

از مزیت های شالمال وجود آبشار بسیار زیبایی است كه آب آن سرتاسر منطقه را فرا گرفته و طبیعتی بسیار سرسبز و دلنشین را ایجاد كرده است.

وجود حیواناتی نادر چون خرس سیاه سبب شده است كه این منطقه جزء مناطق حفاظت شده در استان باشد.

از نكات جالب توجه در این آبشار ایجاد شدن طبیعی نقشه ایران در دل صخره آبشار و حك شدن كلمه 'الله' در داخل این نقشه است كه بسیار اهمیت دارد. 


برچسب‌ها: گردشگری
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه یکم فروردین 1392 توسط فرامرز

امروزه شهر نیکشهر با این سر و شکل ناخوشایند برای زندگی شهروندان خود هیچ‌گونه جذابیتی ندارد و بسیاری از شهروندان تنها به دلیل کار و برخی دیگر از مشغله‌ها زندگی آن را تحمل می‌کنند. چنین وضعیتی در خور شان مردم این شهر نیست .متاسفانه هرگاه در جایی موضوع کار کردن برای مردم در میان نباشد اختلافاتی شکل می‌گیرد که ماحصل آن وضعیتی است که اکنون در چهره شهر نیکشهر آن را مشاهده می‌کنیم.

بسياري  از ما  در شهرها زندگي مي كنيم  ، ولي هنگامي كه با كمي  دقت به اطراف خود نگاه مي كنيم ، در مي يابيم  كه نازيبايي ها  را به نمايش  گذاشته اند. به هنگام طلوع آفتاب ، كوچه ها و خيابانها با دستان  زحمت كش و پركار نيروهاي خدماتي شهرداري از آلودگي ها پاك مي  شوند  و در انتهاي  روز ، تمامي  سطح كوچه و خيابانها  پر از زباله مي  شود . در نماي  ساختمان ها خبري از بكارگيري فضاي  سبز نيست  و بسياري از مردم  اطلاعاتي  در خصوص زيبا سازي  و طراحي  فضاي  سبز ندارند و خلاصه كلام آنكه  خبري از خلاقيت  انسان ها  براي زيبا سازي  شهر  نيست .

هنگامي كه از منزل شخصي خود خارج مي شويم  و به داخل كوچه مي رويم  در مي يابيم  كه به محيطي قدم  گذاشته ايم  كه ديگر كسي در فكر زيبا نمودن آن نيست  و شهرداري نيز از منابع انساني كافي براي حضور در تمامي اجزاي شهر برخوردار نيست  و چه بسا  براي حضور در تمامي قسمت هاي  شهر ، نياز  به لشكري  بيكران از انسانهاست كه امكان تامين آن  نيز امكان پذير  نخواهد بود  و تنها بايد  روشي جديد براي مشاركت مردم  در زيبا سازي خیابان ها و كوچه ها  خلق كرد.

متاسفانه مدتهاست که مشاهده می شود چندین نقطه از شهر را به محل تجمع زباله تبدیل کرده اند که باعث شده برخی شهروندان از فرصت استفاده کرده و زباله های منزلشان را در این مکانهای عمومی قرار می دهند. کوتاهی شهرداری در نظارت بر جمع آوری به موقع زباله های شهر و قرار ندادن سطل زباله بزرگ و استاندارد در نقاطی از شهر توسط شهرداری باعث شده که شهر به زباله دانی و نخاله دانی تبدیل شود. از همه بدتر اینکه این نقاط در خیابان های اصلی و محلات پر تردد هستند و ضمن ایجاد نمایی زشت در شهر، زمینه شیوع بیماری های واگیر را فراهم کرده است. درست است که شهروندان نا امید از اقدام مسئولین هستند ولی این نباید باعث بی توجهی مسئولین به بهداشت و سلامتی شهروندان شود.

پیاده روها در جوامع پیشرفته، جزء اصلی شبکه معابر شهری و محلی برای استراحت، تفرج و پیاده روی شهروندان به شمار می روند.

پیاده رو در شهر نیکشهر معنایی غریب دارد. در ذهن شهروندان پیاده رو مسیری است شلوغ ،کوهستانی و به هم ریخته؛ از سد معبر مغازه داران، گرفته تا هزار پستی و بلندی پیدا و پنهان!!!! در خیابانهای محلی شهر به علت نبود پیاده رو سازی، شهروندان مجبور هستند در وسط خیابان به مسیر خود ادامه بدهند پیاده رو های که با نخاله ، زباله و مصالح ساختمانی عجین شده است.

در کنار این نازیبایی ها روان آب فاضلاب منازل که بصورت چشمه در جای جای کوچه و خیابان های سطح شهر نیکشهر دیده می شوند و هنگامی که به در و دیوارهای منازل و مغازه ها نگاه کنیم انگار که سالهاست صاحبانشون دستمالی بر سرو روشون نکشده اند خط کشی و دل نوشت های دیوارها که انگار وندال ها حمله کرده اند به شهر!!! تابه حال به آلودگی صوتی دور و برمان هم توجه کردین آلودگی که در مناطق مسکونی رو به افزایش است این روزها کارگاه های جوشکاری پایگاهی جدید برای خود پیدا کرده اند منظورمان دور میدان(گلدان) وحدت است.

بیشتر کسانی که در نیکشهر عبور یا زندگی می کنند تابلوهای خیابان ها و کوچه ها را دیده اند!؟ و اگر دیده اند حتما ورقه های زنگ خورده ای که با ذربین قابل مشاهده است.

همچنین تیر برقهای سرگردان و نابجا را نیز که به نازیبایی شهر افزوده اند بیفزاییم و...

بعضی ها رو هم که نمیشه گفت...

 آن وقت دیگر چه چیزی برای شهر می ماند که ادعای برای گفتن داشته باشیم.

شهر در ظلمت فرو رفته زيرا سال ها است که ما در شهر زندگي نمي کنيم؛ بلکه صرفا رفت و آمد مي کنيم.


برچسب‌ها: نیکشهر
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیستم دی 1391 توسط فرامرز
ترسم که اشک از غم ما پرده در شود       وین راز سر به مهر به عالم سمر شود (حافظ)

باور اینکه دنیای نوشتن آن هم از نوع مجازیش صاحب هویت شود کمی برای ما دشوار وغیر قابل باور است. بلاگرهای تازه کار که با نیت خاصی وارد عرصه وبلاگ نویسی شده اند اغلب چشم دیدن آن یکی را که پیشرفت می کند ندارند یا اینکه تحملشان لبریز می شود و روی به هتاکی و بی حرمتی اشخاص می کنند.

پذیرش نوشته های غرض ورزی و توهین آمیز نه تنها کمکی به برون رفت از مشکلات نمی کند بلکه گاها دغدغه ساز هم شده است، متاسفانه در حال حاضر در نیکشهر شاهد رشد آن هستیم اغلب در وبلاگ فرمانداری برره و قلمی برای لاشار که می بینیم اندیشه های اشتباه  و تخلیه عقده های خویش آنها را که باعث مشکلاتی از قبیل توهین های مکرر به اشخاص و متاسفانه بی ادبانه که دامن گیر شده و این دور از انصاف و ادب اندیشمندانه است .

این روزها با گذری به وبلاگ ها نیکشهر بیشتر شاهد دغدغه  های شخصی و غرض ورزی افراد هستیم تا منافع و دغدغه عمومی مردم.

متاسفانه امروزه عده ای نیز پیدا شده اند که با قصد سوء استفاده از دنیای مجازی در اندیشه ای  اشتباه در حال  تخلیه عقده های خویش که گویی در حال تمرین کنار گذاشتن شعور و شخصیت خویش هستند و نمی داند  چنین مطالبی میتواند برای هر نویسنده وبلاگی  ناراحت کننده باشد که متاسفانه باید نوشت های آن را در  تربیت و شخصیت وی پیدا کرد.

جنبه و ظرفیت افراد در برابر آزادیها سنجیده میشود و کسانی که حتی نمی توانند از بخش آزاد نظرات و یا وبلاگهای رایگان استفاده ای درست کنند باید آنها را چه خواند جز افرادی کم ظرفیت و بی جنبه که  این کار را از غرض ورزی انجام میدهند.

بسیار نیز شاهد این بوده ایم که به دلیل بی حرمتی به شخص یا اشخاصی از جانب یک نفر به دلیل غرضهای شخصی، دیگر وبلاگ نویسان هم مورد بی مهری قرار گرفته اند  و حتی موجب شده نسبت به وبلاگ نویسان نیکشهری بدبین و به آنان سوءظن وارد شده !!! طوری که دیگر اعتماد نسبت به یکدیگر کمتر شده است.

یادمان باشد کسی منتظر نوشته های ما نمی ماند مگر اینکه درد یا دغدغه ای از او در لابلای اندیشه های مطرح شده ما باشد . 

ما که تعامل در دنیای واقعی را به سختی می پذیریم باشد که در دنیای مجازی تجربه خوبی را کسب کنیم.


برچسب‌ها: وبلاگ نویس
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه دوازدهم شهریور 1391 توسط فرامرز

مراسم تجليل از فعالان عرصه اطلاع رساني در شهرستان نيكشهربرگزار گرديد.

روز چهارشنبه 91/5/18 به مناسبت 17 مرداد ماه روز خبرنگار از خبرنگاران و وبلاگ نویسان فعال شهرستان با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل سالن اجتماعات فرمانداری توسط فرمانداری با حضور امام جمعه و مسولین شهرستان با اهدا لوح تقدیر و کارت هدیه بانکی قدردانی به عمل آمد.

در این مراسم آقای مهدی سرحدی اول سرپرست فرمانداری شهرستان نیکشهر با آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه مبارک رمضان و تسلیت ایام شهادت مولای موتقیان حضرت علی (ع)، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای عرصه رسانه خصوصا شهید صارمی و تبریک این روز به خبرنگاران ، گفت: خبر باید زنده ، به موقع و با محتوا باشد و چون خبرنگاران زبان و قلم مردم و مسولین هستند باید واقعیت ها را بیان کنند و در خبر جانب داری از شخص ،طایفه و قوم نباشد و انتقادات سازنده باشد. ایشان همچنین انتظار حضور بیشتر وبلاگ نویسان خصوصا نسل جوان را داشتند و خاطر نشان کردند طی یک سال فعالین حوزه خبر خصوصا وبلاگ نویسان رشد چشم گیری داشته اند و طنز نویسی که در برخی از وبلاگ نویسان در حال شکل گیری است در صورتی که سازند باشد و در آن توهین صورت نگیرد حمایت کردند.

سرپرست فرمانداری با حمایت از خبرنگاران و وبلاگ نویسان و مشکلاتی که وبلاگ نویسان در سطح شهرستان مطرح میکنند باید کارشناسی و بررسی شود و خواستار سازماندهی و آموزش های لازم به وبلاگ نویسان شدند.

همچنین در این جلسه حجت الاسلام لطفیان سرگزی با بیان فیوضات شبهای قدر و آرزوی قبولی عبادات، پیرامون خبر و خبرنگاری مطالبی را بیان کرد و از فعالان عرصه اطلاع رسانی خواست با اخبار مفید در چارچوب قوانین نظام مقدس جمهوری اسلامی فعالیت نمایند.

در ادامه مسئولین حاضر در جلسه طی سخنانی این روز را به خبرنگاران تبریک گفتند.

آقای بیجارزهی سرپرست اداره فرهنگ ارشاد اسلامی گفت با توجه به فرهنگی بودن شهرستان نیکشهر در عرصه وبلاگ نویسی مقام اول را در استان دارد وی در این جلسه در صورت پیگیری وبلاگ نویسان قول مساعد پیگیری آموزش وبلاگ نویسی و مسابقه وبلاگ نویسی در سطح شهرستان و استان را دادند.

در پایان فعالان عرصه رسانه حاضر در جلسه خواستار راه اندازی سایت و پایگاه اطلاع رسانی ادارات، همکاری آنان در خصوص دادن اطلاعات و آمار به خبرنگاران، برگزاری مسابقات وبلاگ نویسی و کلاس های آموزشی، استفاده بهینه از ظرفیت های وبلاگ نویسان خصوصا نسل جوان جهت پیشرفت و توسعه بهتر شهرستان، راه اندازی هفته نامه یا ماه نامه در سطح شهرستان و راه اندازی دفتر خبرنگاران در مراکز بخش ها و دهستان ها شدند

همچنین حاضرین در جلسه برای سلامتی جواد صادقی دعا کردند.


برچسب‌ها: وبلاگ نویس
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه هجدهم مرداد 1391 توسط فرامرز

حدودچند سال پیش بود که تو بلوار آزادی یعنی از اول فلکه جوانکان تا میدان سپاه نیکشهر مجسمه های آهو بسیار زیبای در فاصله هر صد متر در در داخل بلوار گذاشته بودن و خیلی هم جالب بودند که الان اثری از آن ها نیست که متاسفانه  توسط وندال های شهری از بین رفتند و کلا تخریب شدند.

یا برگردیم به حال چند وقت پیش تو محلات سطح شهر تلفن های عمومی گذاشتند برای رفاه شهروندان که متاسفانه اکثرشون رو تخریب کردند.

یا شکستن لامپهای سطح خیابان ها و داخل پارکها ، شکستن جدول معابر برای هموار کردن راه موتورسیکلت ها و...

و همچنین  نوشتن یادگاری روی دیوارهای منازل و مغازه ها در سطح شهر که این یکی رو تو شهر خودمان به وفور داریم میبینیم.

همه مواردی که گفتم در اصطلاح جامعه شناسی شهری بهش میگن وندالیسم شهری. و این گونه حرکات را ناهنجاری اجتماعی و این اشخاص را وندال می دانند.

بحث در مورد پدیده ای اجتماعی به نام وندالیسم مبحثی نو و جدید نیست مطلبی که در ادامه خواهید خواند چکیده و گردآوری است از تعریف و ریشه شناسی وندالیسم که در حد آشنایی با این مقوله مطرح شده است.


 جنبه مفهومی «وندالیسم»

در متون جامعه شناسي، ونداليسم به مفهوم داشتن نوعي روحيه بيمارگونه به كار رفته كه مبين تمايل به تخريب آگاهانه، ارادي و خودخواسته اموال، تأسيسات و متعلقات عمومي است."وندالیسم" در لغت به معنای هرج و مرج طلبی ضد شهری و تخریب اموال عمومی است.وندالیسم به معنای تخریب کنترل نشده اشیای و آثار فرهنگی باارزش یا اموال عمومی است که یک ناهنجار اجتماعی به حساب می‌آید و دلایل متعددی برای آن عنوان می‌کنند. وندالیسم را در زمره انحرافات و بزهکاری ‌های جوامع جدید دسته بندی می‌کنند و آن را عکس العملی خصمانه و واکنشی کینه توزانه نسبت به برخی از فشارها، تحمیلات،ناملایمات و اجحاف ‌ها تحلیل می‌کنند.

 ●وندالیسم؛ پدیده یی ناهنجار در جوامع شهری

تخریب اموال و فضاهای عمومی به ویژه در جوامع شهری، از پدیده هایی است که نه تنها خسارت های ناشی از آن، مدیریت های شهری را گرفتار مشکل و تنگنای نگهداری از مبلمان و تجهیزات عمومی می کند، شهروندان را نیز از داشتن امکانات و تجهیزات مورد نیازشان محروم و بی بهره می سازد. چه بسا در این زمینه، کمتر فردی از اقشار میانی و فرودست جوامع شهری را می توان یافت که در موارد نیاز، به خاطر سالم نبودن باجه های تلفن همگانی قابل دسترس، از انجام تماس و ارتباط بازنمانده باشد یا در برخورد با سایر امکانات و تجهیزات شهری تخریب شده، دچار مشکل و تنش های روحی نشده باشد.

دیگر جنبه این پدیده ناخوشایند، خسارت های مالی آن است که سالانه هزینه بسیار هنگفتی را به مدیریت های شهری تحمیل می کند و از آنجا نیز که این هزینه ها به طور عمده توسط ساکنان شهرها پرداخت می شود، در مجموع می توان گفت خسارت های مالی این پدیده نیز در اصل بر دوش ساکنان شهرها سنگینی می کند و به جای بهره گیری این هزینه ها در توسعه و عمران بهینه ملزومات شهری، بخش قابل توجهی از درآمد مدیریت های شهری را به تامین مجدد و بازسازی امکانات و تجهیزات تخریب شده اختصاص می دهد.

ریشه این واژه

ریشه این واژه، از عنوان قوم «وندال» گرفته شده است. این قوم در قرن پنجم میلادی از ژرمن هایی بودند که در آفریقا شکل گرفتند. آنها در اواسط همان قرن به سرزمین ایتالیا یورش بردند و موجب سرنگونی و فروپاشی امپراتوری بزرگ روم غربی شدند. در کتاب های تاریخی آمده است که سرکوب و چپاول پایتخت امپراتوری روم توسط «وندال» های ژرمن دو هفته به درازا کشید. آنها ضمن چپاول شهر، تمامی فضاهای شهری را ویران و تندیس های با ارزش را خردکردند، کتاب ها را سوزاندند و ساختمان ها را به آتش کشیدند. «وندال» ها به هر سرزمین و شهر دیگری نیز که یورش می بردند، اموال ساکنانش را به چپاول می بردند و اشیا و آثار غیرقابل حمل را نابود می کردند.

ویژگی و شخصیت ویرانگر این قوم سبب شد نام شان بر رفتار و اقدام های ویرانگرانه در شهرها گذاشته شود و هرگونه ویرانگری اموال عمومی، یادآور نام و یاد نابودگر آنان باشد.

 ●  علت پدپده

در واقع می توان گفت که «وندال» ها همواره واکنشی کینه توزانه با عناصر و نمودهای شهری داشته اند. حتی «وندال »های امروزی نیز با رفتارشان، کینه ورزی با نمادها و نشانه های جوامع شهری را آشکار می کنند. البته جامعه شناسان، دلایل و ریشه های گوناگونی را برای برخوردهای وندالیستی بیان کرده اند؛ برخی از جامعه شناسان شهری مانند «هرناندوگومزبواندیا» (مدیر مطالعات دانشگاه سازمان ملل در ژاپن) براین باورند که پدیده «شهری شدن» در نتیجه مهاجرت از روستاها درمواردی موجب بروز واکنش های وندالیستی می شود. براساس نگره پیروان این گروه، پیوند فرهنگی و احساس عاطفی و تعلق اجتماعی مهاجران روستایی با فضاها و نمادهای شهری بسیار سست و ناپایدار است و با کوچک ترین تلنگر فشارهای اجتماعی، به واکنش های تلافی جویانه با اموال عمومی می پردازند.گروهی از جامعه شناسان نیز مانند «امیل دورکیم» و «گلدستون» معتقدند که «وندالیسم» در اصل نوعی پدیده شهرنشینی است و دیرینه یی به اندازه تاریخ پیدایش شهرها دارد. این گروه علت ها و ریشه های این پدیده را در شکست و تحقیر افراد دربرخورد با ناملایمت ها، نابرابری ها و اجحاف جوامع شهری جست وجو می کنند و واکنش آنان را نوعی فرافکنی در این جوامع بیان می دارند.

  برای رویارویی با نتایج «وندالیسم» انجام و تحقق فعالیت های زیر توصیه شده است؛

o       شناخت علت ها و ریشه های اقدام تخریبی و تعیین برنامه و راهکار برای رفع آنها

o       بهبود استانداردهای زندگی شهری در تمامی مناطق و محلات شهری و به ویژه در مناطق و محلات محروم

o       ایجاد اعتماد و باور عمومی نسبت به فعالیت های مدیریت شهری

o       برنامه ریزی برای ایجاد انگیزه و جلب مشارکت مردمی در فعالیت های اجتماعی

o       ارائه اطلاعات و آمار دقیق از میزان هزینه خدمات و تجهیزات شهری

o    ارائه آموزش های لازم به اقشار و گروه های مختلف شهرنشین با استفاده از کتاب های درسی آموزشی، رسانه های گروهی، همایش ها و مجامع و...

انجام این فعالیت ها، خود نیازمند مدیریتی کارآمد و مجهز به دانش روز در مدیریت های شهری با استفاده از تجارب جهانی و همگون سازی آن با ویژگی های بومی و محلی است تا از این طریق بتوان ضمن رویارویی با تنگناهای مختلف جوامع شهری به ویژه درکلانشهرها، زمینه های بروز چنین پدیده های ناخوشایندی را زدود و از چارچوب تنگ مفهوم «شهرنشینی» به فراخنای مفهوم «شهروندی» دست یازید. بدیهی است با دستیابی به چنین فراخنایی، نیازی به برخوردهای جبری و آمرانه و استفاده از شیوه های تنبیهی نیز وجود نخواهد داشت.

پس بیایم ما تا جایی که می توانیم با این پدیده در سطح شهر نیکشهر مقابله کنیم و اول از خودمون شروع کنیم تا الگوی دیگران باشیم. شهرمان را دوست داشته باشیم تا مورد احترام قرار بگیریم.


برچسب‌ها: وندالیسم
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه دوازدهم خرداد 1390 توسط فرامرز
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  

پیچک